2 февруари 2019 година - Световен ден на влажните зони
Влажни зони и климатични промени
25.01.2019
Световният ден на влажните зони се чества всяка година на 2 февруари. Темата за 2019 г. „Влажни зони и климатични промени“ подчертава важната роля на влажните зони като решение срещу измененията на климата.
- Влажните зони са природно решение
За последните 35 години честота на природните бедствия е нараснала повече от два пъти, като 90 % от тези бедствия са свързани с водата. Предвижданията за бъдеще са за още по-екстремни метеорологични условия. Влажните зони играят значителна роля в стабилизирането на емисиите на парникови газове и смекчаване на последиците от изменението на климата.
- Влажните зони са буфер за крайбрежните райони срещу екстремни климатични явления
Крайбрежните влажни зони като солените блата, мангровите гори, „подводните ливади“ с морска трева и кораловите рифове действат като естествени ограничители. Те намаляват интензивността на вълни, бури, цунами като предпазват 60 % от населението от наводнения и щети върху собствеността, и загуба на живот.
- Влажните зони редуцират наводненията и облекчават засушаванията
Вътрешните влажни зони като реки, езера, блата и заливни равнини, функционират като гъби, абсорбират и съхраняват обилните количества валежи и редуцират щетите от наводнения. По време на сухите сезони в пустинни климатични условия, влажните зони освобождават съхраняваната в тях вода като така забавят настъпването на суша и минимизират недостига на вода.
- Влажните зони абсорбират и съхраняват въглерод
Торфищата, мангровите гори и морската трева съхраняват огромни количества въглерод. Торфищата покриват само около 3% от площта на нашата планета, но съхраняват приблизително 30% от целия въглероден двуоксид – два пъти повече от всички световни гори заедно. Влажните зони са най-ефективните „складове“ на въглерод Земята.
- Не трябва да пресушаваме влажните зони
Когато влажните зони се пресушават или изгарят (най-често за земеделие), влажните зони се превръщат от „складове“ на въглерод в източник на въглерод като отделят в атмосферата съхраняваният от тях въглерод в продължение на векове. Емисиите от въглероден двуоксид от пресушени или изгорени торфища се равняват на 10% от годишните емисии на всички видове изкопаеми горива.
- Трябва да опазваме и възстановяваме влажните зони
Стратегиите, насочени към адаптация и отговор на климатичните промени трябва да включат разумно ползване на влажните зони. От 1970 г. насам, 35% от влажните зони в световен мащаб са загубени. Гражданите, общностите и правителствата трябва да работят заедно за опазването на тези изключителни екосистеми, които ни помагат да се подготвим, да се справим и да отговорим на измененията на климата.
Ключови послания:
- Не сме безсилни срещу климатичните промени;
- Влажните зони ни помагат да се подготвим, да се справим и да отговорим на въздействията от климатичните промени;
За отбелязването на Световния ден на влажните зони, тази година се насърчават следните дейности:
- Посетете влажна зона;
- Организирайте събитие, за да информирате за значението на влажните зони;
- Регистрирайте и публикувайте Вашите инициативи по повод отбелязването на Световния ден на влажните зони на интернет страницата на Рамсарската конвенция: www.worldwetlandsday.org, на ниво EVENTS/Add your event;
На интернет страницата на Рамсарската конвенция - http://www.ramsar.org, на ниво World Wetlands Day 2019, можете да намерите допълнително информация, както и материали за ползване по време на кампанията (плакати, листовки, банери, лого, инструкции за провеждане на кампании, листовки за оцветяване и др.). Тези материали следва да бъдат разпечатани от Вас, в случай на ползване.
Материали за 2 февруари - Световният ден на влажните зони: