Актуална информация
ОБЩЕСТВЕН ДОСТЪП ДО ИНФОРМАЦИЯ
ВАЖНО: Информация за операторите на инсталации с консумация на разтворители
ЗА ИНСТАЛАЦИИ С КОНСУМАЦИЯ НАД ПРАГОВИТЕ СТОЙНОСТИ ЗА КОНСУМАЦИЯ НА РАЗТВОРИТЕЛИ (ПСКР)
Операторите на инсталации, попадащи в обхвата на Наредба № 7 от 21 октомври 2003г. за норми за допустими емисии на летливи органични съединения, изпускани в околната среда, главно в атмосферния въздух в резултат на употребата на разтворители в определени инсталации (Наредба № 7) (Обн. ДВ, бр. 96 от 31.10.2003г., изм. ДВ, бр. 95 от 6.11.2020г.), при които се превишават установените за тях долни прагови стойности за консумация на разтворители (ПСКР), съгласно приложение № 2 ежегодно изготвят и представят пред компетентния орган планове за управление на разтворителите (ПУР), изготвени в съответствие с условията по приложение № 8 към чл. 20, не по–късно от три месеца след нейното изтичане.
Плановете за управление на разтворителите обхващат предходната календарна година и трябва да се представят в РИОСВ – Пазарджик на хартиен и електронен носител съгласно чл. 20, ал. 3 от Наредба № 7, а именно до 31.03.2023г.
При неуведомяване за превишаване на годишната прагова стойност за консумация на разтворители (ПСКР) и/или за непредставяне в срок (ежегодно до 31 март) на План за управление на разтворителите (при превишена ПСКР), операторът подлежи на имуществена санкция по чл. 34е, т. 3 и/или чл. 34е, т. 4 от Закона за чистотата на атмосферния въздух в размер 15 000 лева.
ЗА ИНСТАЛАЦИИ С КОНСУМАЦИЯ ПОД ПРАГОВИТЕ СТОЙНОСТИ ЗА КОНСУМАЦИЯ НА РАЗТВОРИТЕЛИ (ПСКР)
Във връзка с изискванията на Наредба № 7 от 21 октомври 2003г. за норми за допустими емисии на летливи органични съединения, изпускани в околната среда, главно в атмосферния въздух в резултат на употребата на разтворители в определени инсталации (Наредба № 7) (Обн. ДВ, бр. 96 от 31.10.2003г., изм. ДВ, бр. 95 от 6.11.2020г.), операторите на инсталации, извършващи дейности с употреба на разтворители, при които няма превишаване на установените за тях долни прагови стойности за консумация на разтворители (ПСКР), съгласно приложение № 2, изготвят и декларират ежегодно пред РИОСВ информация за консумацията и количеството вложени разтворители до 31.03.2023г.
На сайта на РИОСВ – Пазарджик е публикуван образец по чл. 20, ал. 8 от Наредба № 7.
ВАЖНО: Фирмите, които пускат на пазара или използват продукти от категориите: „Бои и лакове” и/или „Авторепаратурни продукти”, попадат в обхвата на Наредба за ограничаване емисиите на летливи органични съединения при употребата на органични разтворители в определени бои, лакове и авторепаратурни продукти (Наредбата) (Обн. ДВ, бр. 20 от 6.03.2007г., изм. и доп. ДВ, бр. 7 от 25.01.2022г.)
Съгласно изискванията на чл. 3, ал. 2 и чл. 7 и чл. 9 от Наредбата лицата, които пускат или използват продукти от категориите „Бои и лакове“ и/или „Автореапаратурни продукти“ имат задължение да представят информация в РИОСВ – Пазарджик, за количествата продукти за покрития, пуснати на пазара или употребени през предходната година по Приложение № 3 и Приложение № 6 най-късно до 31 март 2023г.. Информацията следва да бъде представена на хартиен носител (включително на електронен носител) или по електронен път при условията и по реда на Закона за електронния документ и електронните удостоверителни услуги и Закона за електронното управление, съгласно чл. 9а.
ВАЖНО: Започва кампанията „Чиста околна среда“ за 2023 г.
Започва ежегодният конкурс за 2023 г. в рамките на Националната кампания на МОСВ „Чиста околна среда“, който се финансира от ПУДООС и се провежда успешно вече 19 години при широка обществена популярност. Допустими бенефициенти са общини, кметства, кметски наместничества, училища, детски градини, Центрове за подкрепа на личностното развитие (ЦПРЛ) и Обединени детски комплекси (ОДК).
На свое заседание Управителният съвет на ПУДООС прие да бъдат отпуснати средства в размер до 3 500 000 лева за провеждане на тазгодишния Национален конкурс „Чиста околна среда - 2023” за най-оригинален и екологично познавателен проект на тема „Обичам природата и аз участвам”. Средствата по предстоящата кампания ще бъдат разпределени по следния начин:
• За проекти на общини и кметства до 15 000 лв. с ДДС, на обща стойност 2 000 000 лева;
• За проекти на училища, детски градини и ЦПРЛ/ОДК до 7500 лв. с ДДС, на обща стойност 1 500 000 лева.
Крайният срок за изпълнение дейностите по одобрените проекти е до края на м. ноември 2023 г. за общини и кметства, а за училища, детски градини и ЦПРЛ/ОДК – до края на м. октомври 2023 г.
В класирането няма да бъдат включвани проекти на заявители (кметства, кметски наместничества, райони на общини, училища, детски градини и Центрове за подкрепа на личностното развитие/Обединени детски комплекси), които са получили финансиране в Националната кампания „Чиста околна среда“ през 2021 и 2022 г.
С реализацията на дейностите по Националната кампания „Чиста околна среда” се постига пряко позитивно въздействие върху околната среда и се формира положителна нагласа у хората за действия, свързани със съхраняването на природните ресурси. С доброволния труд на гражданите се залесяват и засаждат почистени площи, създават се и се възстановяват зони за отдих, ремонтират се детски и спортни съоръжения, подобрява се екологичната и естетичната среда. Кампанията ефективно допринася за по-отговорно и дълготрайно отношение на младите хора към опазването на околната среда, като ги ангажира с дейности за повишаване на екологичното съзнание и култура. В резултат на провеждането й през годините са осъществени хиляди проекти на територията на цялата страна.
ВАЖНО: Предстояща комисия за обявяване на нова защитена територия
На 19 януари 2023 г. от 14:00 часа в сградата на РИОСВ-Пазарджик, на адрес гр. Пазарджик, бул. „Генерал Гурко” ще се проведе комисия, назначена по реда на чл. 38, ал. 1 от Закона за защитените територии.
Комисията е назначена със задача да разгледа и приеме предложение за нова защитена територия: защитена местност „Туфеста острица” в землището на с. Горно вършило, общ. Септември, обл. Пазарджик.
Предложената нова защитена местност е с предмет на опазване местообитание на редкия растителен вид туфеста острица (Carex elata). Местообитанието на вида представлява малко блато и попада в имот с идентификатор 16732.47.9, м. „Барски рът“, с. Горно вършило, общ. Септември, обл. Пазарджик, вид собственост: Общинска публична, вид територия „Земеделска“, категория 8, НТП „Пасище“, с площ 6889 кв. м.
За предложената защитена местност се предлагат следните забрани:
1. строителство;
2. търсене, проучване и добив на подземни богатства;
3. земно-изкопни работи;
4. внасяне на неместни видове;
5. залесяване;
6. складиране на дървен материал;
7. движение на моторни превозни средства;
8. брането, събирането, отрязването, изкореняването или друг начин на унищожаване на екземпляри от растителния вид туфеста острица (Carex elata);
9. промяна на водния режим на имота, освен в случаите, когато това би довело до запазване и подобряване на местообитанието на туфестата острица (Carex elata);
10. паленето на огън;
11. засипването с почва, земно-изкопни, инертни и всякакви други материали;
12. разораването.
Повече за растителния вид можете на намерите на следните страници:
Страницата на туфестата острица в онлайн изданието на Червена книга на Република България: http://e-ecodb.bas.bg/rdb/bg/vol1/Carelata.html
Страницата на растението в Българската флора онлайн:
https://bgflora.net/families/cyperaceae/carex/carex_elata/carex_elata.html
Заинтересуваните страни могат да изпращат своите становища по така предложената защитена територия до 18 януари 2023 г. на електронния ни адрес: riewpz@riewpz.org или на адрес: гр. Пазарджик, ул. „Генерал Гурко” № 3, ет. 4
19.12.2022 г.
ВАЖНО: Двадесет и седем проекта от цялата страна са класирани в XIV-то издание на Националния ученически конкурс „Посланици на здравето”
Двадесет и седем проекта на ученици от 1-ви до 12-ти клас от цялата страна са класирани в XIV-то издание на Националния ученически конкурс „Посланици на здравето”.
Конкурсът се организира в рамките на Националната програма за превенция на хроничните незаразни болести 2021-2025 г., по инициатива на Министерството на здравеопазването и в партньорство с Министерството на образованието и науката, Министерството на културата, Министерството на младежта и спорта, Министерството на околната среда и водите, Офиса на СЗО в България и Българския младежки Червен кръст.
Националният ученически конкурс „Посланици на здравето“ обхваща три възрастови групи за участие – 1-4 клас, 5-7 клас и 8-12 клас и включва две тематични области: „Ограничаване на тютюнопушенето и злоупотребата с алкохол“ и „Здравословно хранене и физическа активност“.
В проектите са реализирани интерактивни дейности за ограничаване на рисковите за здравето фактори. Тези дейности включват разработването на електронни приложения, интернет сайтове и електронни книги за здравословно хранене, спортни прояви – състезания и турнири; туристически и еко походи; ролеви игри; дебати и дискусии; сътрудничество и работа в екип между поколенията с цел запазване на българските традиции; почистване на замърсени райони в различни населени места в страната и др.
Общият брой проекти, които успяха да финализират успешно, са 27: в категорията от 1-ви до 4-ти клас - 6 проекта; от 5-ти до 7-ми клас - 12 проекта и от 8-ми до 12-ти клас - 9 проекта.
Министерствата - партньори на инициативата класират по три призови места (за 1-во, 2-ро и 3-то) във всяка възрастова група.
Министерството на здравеопазването, Офисът на СЗО в България и Българският младежки Червен кръст връчват и една специална награда.
Класираните участници ще получат грамоти и предметни награди, изпратени до директорите на техните училища.
Министерството на здравеопазването изразява благодарност към всички ученици, учители, ръководители на училища и граждани, участвали в реализацията на проектите.
Класираните проекти са приложени в таблици по възрастови групи:
Приложение № 1 първа възрастова г-па 1-4 клас
Приложение № 2 а възрастова г-па 5-7 клас
Приложение № 3 трета възрастова г-па 8-12 клас
ВАЖНО: Работните листове за класификация на отпадъците по Приложение № 5 към чл.7, ал.1, т.1 от Наредба № 2 от 23.07.2014 г. за класификация на отпадъците (обн., ДВ, бр.66 от 08.08.2014г., изм. и доп., бр. 53 от 8.07.2022 г.) и уведомление за преустановяване образуването на отпадъка съгласно чл.7, ал.7 и чл. 21. ал.1 от същата Наредба се подават само чрез Националната информационна система "Отпадъци" (НИСО).
ВАЖНО: „Изготвянето и предоставянето на годишни отчети за дейностите по управление на отпадъците от 1 януари 2022 г., съгласно изискванията на Наредба № 1/2014 г.. за реда и образците, по които се предоставя информация за дейностите по отпадъците, както и реда за водене на публични регистри, се извършва чрез Националната информационна система "Отпадъци" (НИСО), поддържана от Изпълнителната агенция по околна среда.
Съгласно чл. 23, ал. 1 и ал. 4 от Наредба № 1, годишните отчети за предходната година се предоставят ежегодно до 10 март на текущата година, като в случай на необходимост от коригиране на информацията в тях се предоставят коригирани годишни отчети, в срок до 31 март на текущата година.
Във връзка с появили се в периода 8 - 10 март 2022 г. технически проблеми и временно прекъсване на интернет връзката в държавната администрация, Ви информираме, че с оглед осигуряване изпълнението на нормативното изискване за предоставяне на годишни отчети от задължените лица чрез НИСО, системата ще дава възможност за подаването им и в периода за подаване на коригиращи отчети, а именно до 31 март 2022 г."
ВАЖНО: На вниманието на всички оператори на стационарно хладилно и климатично оборудване
ВАЖНА ИНФОРМАЦИЯ:
В изпълнение на Заповед № РД-117 от 05.02.2021 г. на министъра на околната среда и водите, Изпълнителна агенция по околна среда (ИАОС), дава следните указания свързани с отчетността и предоставянето на информация, съгласно наредбите по чл. 13, ал. 1 и чл. 48, ал. 1 от ЗУО, която следва да се извършва чрез Национална информационна система за отпадъци (НИСО).
С цел запознаване на външните потребители с функционалностите и начина на работа с НИСО, в срок 31.03.2021 системата ще работи в режим на опитна експлоатация с възможност за подаване на реални данни. В този срок се допуска подаване на заявления, документи за утвърждаване на работни листа и водене и предоставяне на отчетност на хартиен носител.
От 01.04.2021 г. подаването на заявления, на документи за утвърждаване на работни листа и водене и предоставяне на отчетност ще се извършва само чрез НИСО.
Срокът за предоставяне на годишните отчети, чрез НИСО за отчетната 2020 г. се удължава до 30.04.2021 г.
Информацията от отчетните книги за месеците януари, февруари и март ще може да се въвежда в НИСО до 30.04.2021 г. Въвеждането в НИСО на водените на хартия отчетни книги за месеците януари, февруари и март ще предостави възможност на задължените лица да генерират автоматично данни в годишните си отчети за 2021 г.
За почече информация: отдел "Мониторинг на отпадъците", тел. 02 940 64 13; e-mail:wms@eea.government.bgе
ВАЖНО: До всички оператори, използващи флуорирани парникови газове и озоноразрушаващи вещества
ВАЖНО: РИОСВ-Пазарджик призовава гражданите да използват електронните услуги на администрацията
ВАЖНО: Излезли от употреба гуми не трябва да се изхвърлят на нерегламентирани места
ВАЖНО: За операторите на промишлени източници на шум
ВАЖНО: За операторите, притежатели на разрешително за заустване
Важно: За операторите на средни горивни инсталации.
Достъпен е публичният регистър за подаване на онлайн информация по ЗОПОЕЩ