Актуална информация
ОБЩЕСТВЕН ДОСТЪП ДО ИНФОРМАЦИЯ
Обявление за проект на заповед за обявяване на защитена зона за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна BG0000426 "Река Луда Яна"
24.11.2023 г.
О Б Я В Л Е Н И Е
Министерството на околната среда и водите съобщава, че съгласно разпоредбите на чл.12, ал.1 от Закона за биологичното разнообразие е изработен проект на заповед за обявяване на защитена зона за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна BG0000426 „Река Луда Яна“.
Защитената зона е разположена в землищата на с. Добровница, с. Крали Марко, с. Мало Конаре, с. Мирянци, с. Огняново, с. Пищигово, с. Росен, с. Сбор, с. Цар Асен, с. Черногорово, община Пазарджик, област Пазарджик, гр. Панагюрище, с. Баня, с. Бъта, с. Левски, с. Оборище, с. Попинци, община Панагюрище, област Пазарджик, с. Свобода, община Стрелча, област Пазарджик.
Пълният текст на проекта на заповед е публикуван на Интернет страницата на министерство на околната среда и водите - https://www.moew.government.bg/, тема „Обществени обсъждания“, и е на разположение в административната сграда на Регионална инспекция по околната среда и водите Пазарджик (гр. Пазарджик, ул. „Генерал Гурко“ № 3, ет.4, п.к. 220).
В едномесечен срок заинтересованите лица могат да представят на министъра на околната среда и водите мотивирани писмени становища, възражения и предложения относно посочените в проекта на заповед режими.
Материали за изтегляне
41 проекта на ученици са класирани във втора фаза на 15-ото издание на конкурса „Посланици на здравето“
Министерството на околната среда и водите е традиционен партньор за провеждането на националния ученически конкурс
41 проекта на ученици от 1-ви до 12-ти клас от цялата страна са класирани от втора фаза в XV-то издание на Националния ученически конкурс „Посланици на здравето“. Конкурсът се организира в рамките на Националната програма за превенция на хроничните незаразни болести 2021-2025 г. по инициатива на Министерството на здравеопазването.
Освен Министерството на околната среда и водите, партньори на конкурса са и Министерството на образованието и науката, Министерството на културата, Министерството на младежта и спорта, Държавната агенция за закрила на детето, Регионалният офис на Световната здравна организация в България, Българският младежки Червен кръст и Националният център по обществено здраве и анализи.
В проектите са реализирани интерактивни дейности за ограничаване на рисковите за здравето фактори, които включват: спортни прояви – състезания и турнири; туристически и еко походи; ролеви игри; дебати и дискусии; сътрудничество и работа в екип; разработени са сайтове и електронни книги за здравословен начин на живот и хранене; почистване на замърсени райони в различни населени места в страната и др.
Според регламента от тези 41 проекта 8 са класирани в категорията от 1-ви до 4-ти клас; от 5-ти до 7-ми клас – 16 проекта, и от 8-ми до 12-ти клас – 17 проекта. Класираните проекти са приложени в таблици по възрастови групи.
Всеки от партньорите класира във всяка възрастова група по три призови места – за 1-во, 2-ро и 3-то.
Министерството на здравеопазването и Българският младежки Червен кръст връчват и по една специална награда. Класираните участници ще получат грамоти и предметни награди, които ще бъдат изпратени до директорите на техните училища.
Класирани проекти - първа възрастова група
Класирани проекти - втора възрастова група
Класирани проекти - трета възрастова група
Започна Зелена олимпиада 2023 - образователна еко инициатива с подкрепата на МОСВ
13.11.2023
• Онлайн форматът дава възможност за участие на деца и младежи от всички населени места в страната
• Платформата е активна за регистрация и решаване на тест до 10 декември 2023 година
Децата да научат повече за природата и нейното опазване - това е целта на Зелената олимпиада. Децата и младежите се състезават онлайн със знанията си, а за победителите има атрактивни награди. Инициативата се организира от 2011 г. от „Академика БГ“ и ежегодно се подкрепя от Министерството на околната среда и водите.
За тазгодишното издание е подготвена богата гама от въпроси, свързани с растения, животни, изчезващи видове и български природни и национални паркове. След регистрация в онлайн платформата https://zelenaolimpiada.com/ всеки участник получава въпроси от затворен тип, като последният е отворен - необходимо е да се напише кратко есе. По него ще се определят крайните победители. Наградите са три таблета - по един за победителя от начален, среден и горен курс.
Платформата е активна за регистрация и решаване на тест от 10 ноември 2023 до 10 декември 2023 г. Победителите ще бъдат обявени на 14 декември 2023 г. на сайта на олимпиадата.
"Зелена олимпиада" под патронажа на министъра на околната среда и водите се утвърди като най-масовата онлайн образователна инициатива, която стимулира децата и младежите да затвърждават знанията си за природата и нейното опазване и допринася за формирането на екологична култура, а състезателният й характер ги стимулира да търсят информация за това. Онлайн форматът дава възможност за участие на деца и младежи от всички населени места в страната.
ВАЖНО: ЗА ОПЕРАТОРИТЕ НА СРЕДНИ ГОРИВНИ ИНСТАЛАЦИИ (СГИ)
Информационната система за емисиите на серен диоксид, азотни оксиди, прах и въглероден оксид, изпускани във въздуха от средни горивни инсталации и интегрирания с нея публичен Регистър на средните горивни инсталации е достъпна на адрес: https://mcp.eea.government.bg
ВАЖНО: ЗА ОПЕРАТОРИТЕ НА СРЕДНИ ГОРИВНИ ИНСТАЛАЦИИ (СГИ)
Напомняме, че операторът/ите на съществуваща/и СГИ с номинална входяща мощност, по-голяма от 5 MW, е длъжен да я регистрира в регистъра по чл. 9г, ал. 2 от Закона за чистотата на атмосферния въздух до 1 януари 2024 г.
Съгласно чл. 2, ал. 3 от Наредбата за ограничаване на емисиите на определени замърсители, изпускани в атмосферата от средни горивни инсталации (СГИ) (Обн. ДВ, бр. 63 от 31.07.2018 г.), инсталациите попадащи в обхвата й следва да бъдат регистрирани по реда на чл. 9г, ал. 4 от Закона за чистотата на атмосферния въздух (ЗЧАВ), с изключение на инсталациите, за които е издадено комплексно разрешително (КР) по реда на глава седма от Закона за опазване на околната среда (ЗООС).
На основание § 25 от предходните и заключителните разпоредби към закона за изменение и допълнение на ЗООС (Обн. ДВ, бр. 12 от 2017 г.) операторът на съществуващи СГИ с номинална входяща мощност, по-голяма от 5 MW е длъжен да я регистрира в регистъра по чл. 9г, ал. 2 от ЗЧАВ до 1 януари 2024 г.
За вписване в регистъра и издаване на удостоверение за регистрация операторът на СГИ подава заявление по образец до директора на РИОСВ - Пазарджик. Към заявлението се прилагат:
1. Единен идентификационен код, а за чуждестранни лица – документ, издаден в съответствие с националното им законодателство, удостоверяващ правния им статус;
2. Информацията и документите по ал. 3, т. 1-8 и 13;
3. Документ за платена такса, когато плащането не е извършено по електронен път.
Съгласно чл. 17б, ал. 1 от Тарифата за таксите, които се събират в системата на министерството на околната среда и водите (Обн. ДВ, бр. 39 от 20.05.2011 г.) таксата е в размер 190 лв.
Банкова сметка:
ОББ АД – гр. Пазарджик, BIC код: UBBS BGSF, IBAN: BG33UBB80023106210003
Заявлението за регистрацията може да се изтегли от тук:
Заявление за регистрация по чл. 9г, ал. 4
ВАЖНО: На 24.02.2023г. влизат в сила изменения и допълнения на Наредба №1 от 17 февруари 2017г. за реда и начина за обучение и издаване на документи за правоспособност на лица, извършващи дейности с оборудване, съдържащо флуорсъдържащи парникови газове, както и за документирането и отчитането на емисиите на флуорсъдържащи парникови газове (наредбата), с които се осигурява техническа възможност за изпълнение на задължението на физически лица и юридически лица за подаване на годишни отчети, съгласно чл.31, чл.32, ал.1, чл.33, ал.1, чл.34 и чл.35, ал.1 от наредбата.
Към настоящия момент е налице обективна невъзможност да се изпълни срокът, заложен в разпоредбите, които уреждат създаването на информационната система по чл.17г, ал.1 от ЗЧАВ, чрез която ще се подават годишни отчети от посочените лица, съгласно чл.39, чл.39а, чл.39в и чл.39г, което налага уреждането на материята до създаването на информационната система и нейното технологично функциониране.
До осигуряване прилагането на изискванията за подаване на отчетите по електронен път посредством информационната система, отчетите ще продължат да се представят както и досега – на електронен носител (диск, флаш памет) на регионалните инспекции по околната среда и водите (РИОСВ), в срока по чл.39а, ал.2 от наредбата. Срокът за подаване на отчетите за периода от 01.01.2022 до 31.12.2022 година е 31.03.2023г.
ВАЖНО: Информация за операторите на инсталации с консумация на разтворители
ВАЖНО: Фирмите, които пускат на пазара или използват продукти от категориите: „Бои и лакове” и/или „Авторепаратурни продукти”, попадат в обхвата на Наредба за ограничаване емисиите на летливи органични съединения при употребата на органични разтворители в определени бои, лакове и авторепаратурни продукти (Наредбата) (Обн. ДВ, бр. 20 от 6.03.2007г., изм. и доп. ДВ, бр. 7 от 25.01.2022г.)
Съгласно изискванията на чл. 3, ал. 2 и чл. 7 и чл. 9 от Наредбата лицата, които пускат или използват продукти от категориите „Бои и лакове“ и/или „Автореапаратурни продукти“ имат задължение да представят информация в РИОСВ – Пазарджик, за количествата продукти за покрития, пуснати на пазара или употребени през предходната година по Приложение № 3 и Приложение № 6 най-късно до 31 март 2023г.. Информацията следва да бъде представена на хартиен носител (включително на електронен носител) или по електронен път при условията и по реда на Закона за електронния документ и електронните удостоверителни услуги и Закона за електронното управление, съгласно чл. 9а.
ВАЖНО: Работните листове за класификация на отпадъците по Приложение № 5 към чл.7, ал.1, т.1 от Наредба № 2 от 23.07.2014 г. за класификация на отпадъците (обн., ДВ, бр.66 от 08.08.2014г., изм. и доп., бр. 53 от 8.07.2022 г.) и уведомление за преустановяване образуването на отпадъка съгласно чл.7, ал.7 и чл. 21. ал.1 от същата Наредба се подават само чрез Националната информационна система "Отпадъци" (НИСО).
ВАЖНО: „Изготвянето и предоставянето на годишни отчети за дейностите по управление на отпадъците от 1 януари 2022 г., съгласно изискванията на Наредба № 1/2014 г.. за реда и образците, по които се предоставя информация за дейностите по отпадъците, както и реда за водене на публични регистри, се извършва чрез Националната информационна система "Отпадъци" (НИСО), поддържана от Изпълнителната агенция по околна среда.
Съгласно чл. 23, ал. 1 и ал. 4 от Наредба № 1, годишните отчети за предходната година се предоставят ежегодно до 10 март на текущата година, като в случай на необходимост от коригиране на информацията в тях се предоставят коригирани годишни отчети, в срок до 31 март на текущата година.
Във връзка с появили се в периода 8 - 10 март 2022 г. технически проблеми и временно прекъсване на интернет връзката в държавната администрация, Ви информираме, че с оглед осигуряване изпълнението на нормативното изискване за предоставяне на годишни отчети от задължените лица чрез НИСО, системата ще дава възможност за подаването им и в периода за подаване на коригиращи отчети, а именно до 31 март 2022 г."
ВАЖНО: На вниманието на всички оператори на стационарно хладилно и климатично оборудване
ВАЖНА ИНФОРМАЦИЯ:
В изпълнение на Заповед № РД-117 от 05.02.2021 г. на министъра на околната среда и водите, Изпълнителна агенция по околна среда (ИАОС), дава следните указания свързани с отчетността и предоставянето на информация, съгласно наредбите по чл. 13, ал. 1 и чл. 48, ал. 1 от ЗУО, която следва да се извършва чрез Национална информационна система за отпадъци (НИСО).
С цел запознаване на външните потребители с функционалностите и начина на работа с НИСО, в срок 31.03.2021 системата ще работи в режим на опитна експлоатация с възможност за подаване на реални данни. В този срок се допуска подаване на заявления, документи за утвърждаване на работни листа и водене и предоставяне на отчетност на хартиен носител.
От 01.04.2021 г. подаването на заявления, на документи за утвърждаване на работни листа и водене и предоставяне на отчетност ще се извършва само чрез НИСО.
Срокът за предоставяне на годишните отчети, чрез НИСО за отчетната 2020 г. се удължава до 30.04.2021 г.
Информацията от отчетните книги за месеците януари, февруари и март ще може да се въвежда в НИСО до 30.04.2021 г. Въвеждането в НИСО на водените на хартия отчетни книги за месеците януари, февруари и март ще предостави възможност на задължените лица да генерират автоматично данни в годишните си отчети за 2021 г.
За повече информация: отдел "Мониторинг на отпадъците", тел. 02 940 64 13; e-mail:wms@eea.government.bgе
ВАЖНО: До всички оператори, използващи флуорирани парникови газове и озоноразрушаващи вещества
ВАЖНО: РИОСВ-Пазарджик призовава гражданите да използват електронните услуги на администрацията
ВАЖНО: Излезли от употреба гуми не трябва да се изхвърлят на нерегламентирани места
ВАЖНО: За операторите на промишлени източници на шум
ВАЖНО: За операторите, притежатели на разрешително за заустване
Важно: За операторите на средни горивни инсталации.
Достъпен е публичният регистър за подаване на онлайн информация по ЗОПОЕЩ