РИОСВ Пазарджик

Министерство на околната среда и водите

Регионална инспекция по околната среда и водите - Пазарджик

a- a a+

Оперативна програма
"Околна среда 2021-2027 г."
Оперативна програма 'Околна среда 2021-2027г.'
Плащане чрез ПОС

Плащане на ПОС терминал в Център за административно обслужване на инспекцията. Приемане на всички видове транзакции с карти, носещи логата на Visa, Visa Electron, V PAY, MasterCard и Maestro.

плащане чрез ПОС терминал с карти Visa, Visa Electron, V PAY, MasterCard и Maestro

iso9001

Добре дошли в новата страница на РИОСВ Пазарджик!

Регионалната инспекция по околната среда и водите – Пазарджик е административно териториално звено, пряко подчинено на Министерството на околната среда и водите.

Районът, който контролира съвпада с границите на Пазарджишка област. Намира се в централната част на Южна България и граничи със Софийска, Благоевградска, Смолянска и Пловдивска област. Разпростира се на 4458 кв.км., представляващи 4% от общата територия на страната. Повече от половината от тази територия (56,07%) е заета от горски площи, а 36% са земеделски земи. В административно отношение се състои от 12 общини. Районът е привлекателен за инвеститори в туризма, земеделието, добивната и преработвателна промишленост. В този смисъл той е отворен за всички и има перспективи да се превърне в съвременен европейски регион.

 

ОБЩЕСТВЕН ДОСТЪП ДО ИНФОРМАЦИЯ

Процедури по ОВОС

Процедури по ЕО

Процедури по ОС

Процедури по ЗДОИ 

 

Европейска седмица на мобилността – 16-22 септември (ЕСМ‘24)

19.06.2024
Обявление за проект на заповед за обявяване на защитена зона за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна BG0000578 „Река Марица.

ВАЖНО: Предстои национално преброяване на белия щъркел

Регламент на Националния ученически конкурс „Посланици на здравето“

Формуляр за кандидатстване „I фаза“

Формуляр за отчитане „II фаза“


ВАЖНО: Стартира Националната кампания „Чиста околна среда“ за 2024 година

ВАЖНО: Важна информация за физически и юридически лица, задължени да представят годишни отчети по чл.31, чл.32, чл.33, ал.1, чл.34 и чл.35, ал.1 от Наредба №1 от 17 февруари 2017г. за реда и начина за обучение и издаване на документи за правоспособност на лица, извършващи дейности с оборудване, съдържащо флуорсъдържащи парникови газове, както и за документирането и отчитането на емисиите на флуорсъдържащи парникови газове (Наредба №1):

24.11.2023 Обявление за проект на заповед за обявяване на защитена зона за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна BG0000426 "Река Луда Яна"

ВАЖНО: ЗА ОПЕРАТОРИТЕ НА СРЕДНИ ГОРИВНИ ИНСТАЛАЦИИ (СГИ)

Информационната система за емисиите на серен диоксид, азотни оксиди, прах и въглероден оксид, изпускани във въздуха от средни горивни инсталации и интегрирания с нея публичен Регистър на средните горивни инсталации е достъпна на адрес: https://mcp.eea.government.bg

ВАЖНО: За операторите на Средни Горивни Инсталации (СГИ)

ВАЖНО: На 24.02.2023г. влизат в сила изменения и допълнения на Наредба №1 от 17 февруари 2017г. за реда и начина за обучение и издаване на документи за правоспособност на лица, извършващи дейности с оборудване, съдържащо флуорсъдържащи парникови газове, както и за документирането и отчитането на емисиите на флуорсъдържащи парникови газове (наредбата), с които се осигурява техническа възможност за изпълнение на задължението на физически лица и юридически лица за подаване на годишни отчети, съгласно чл.31, чл.32, ал.1, чл.33, ал.1, чл.34 и чл.35, ал.1 от наредбата.

ВАЖНО: Работните листове за класификация на отпадъците по Приложение № 5 към чл.7, ал.1, т.1 от Наредба № 2 от 23.07.2014 г. за класификация на отпадъците (обн., ДВ, бр.66 от 08.08.2014г., изм. и доп., бр. 53 от 8.07.2022 г.) и уведомление за преустановяване образуването на отпадъка съгласно чл.7, ал.7 и чл. 21. ал.1 от същата Наредба се подават само чрез Националната информационна система "Отпадъци" (НИСО).

ВАЖНО: На вниманието на всички оператори на стационарно хладилно и климатично оборудване

ВАЖНО: За операторите докладващи, съгласно изискванията на Регламент № 166/2006 за създаването на Европейския регистър за изпускането и преноса на замърсители (ЕРИПЗ)

ВАЖНА ИНФОРМАЦИЯ:
В изпълнение на Заповед № РД-117 от 05.02.2021 г. на министъра на околната среда и водите, Изпълнителна агенция по околна среда (ИАОС), дава следните указания свързани с отчетността и предоставянето на информация, съгласно наредбите по чл. 13, ал. 1 и чл. 48, ал. 1 от ЗУО, която следва да се извършва чрез Национална информационна система за отпадъци  (НИСО).

ВАЖНО: Една неправителствена организация (НПО) е допусната да участва  с техен представител в заседание на Експертния екологичен съвет (ЕЕС) при РИОСВ Пазарджик, на което ще се разглежда ИП „Открит добив на строителни материали (мрамори и доломити)
от находище „Малкото меше”, в землището на с. Синитово, общ. Пазарджик, обл. Пазарджик

ВАЖНО: Министерството на околната среда и водите съобщава, че съгласно разпоредбите на чл.12, ал.1 от Закона за биологичното разнообразие, е изготвен проект на заповед за обявяване на защитена зона BG 0001030 "Родопи – Западни"

ВАЖНО: Министерството на околната среда и водите съобщава, че съгласно разпоредбите на чл.12, ал.1 от Закона за биологичното разнообразие, е изготвен проект на заповед за обявяване на защитена зона BG 0001389 "Средна гора"

ВАЖНО: Министерство на околната среда и водите, съобщава, че съгласно разпоредбите на чл. 16, ал. 1, т. 4 от Закона за биологичното разнообразие и изготвен проект на заповед за изменение и допълнение на заповедта за обявяване на защитена зона за опазване на дивите птици – BG 0000495 "Рила"

ВАЖНО: До всички оператори, използващи флуорирани парникови газове и озоноразрушаващи вещества

ВАЖНО: За операторите докладващи по Европейския регистър за изпускане и пренос на замърсители (ЕРИПЗ)

ВАЖНО: За лицата, уреждащи превози за или внос в Република България на отпадъци по Регламент (ЕО) № 1013/2006 относно превози на отпадъци и получателите на отпадъците в случаите, за които не се изисква нотификация

ВАЖНО: На основание чл.6, ал.1, т.1 и т.5, и във връзка с чл.21 от Правилника за устройството и дейността на регионалните инспекции по околната среда и водите (о6н.ДВ, бр.49/12.02.2018 г.), във връзка с препоръки, дадени от Националния оперативен щаб, създаден със Заповед № Р-37/26.02.2020 г. на министър председателя на Република България, с цел опазване здравето на служителите в РИОСВ-Пазарджик ....

ВАЖНО: Забрана за сервизно обслужване и поддръжка на хладилно оборудване заредено с някои флуорсъдържащи парникови газове

ВАЖНО: Излезли от употреба гуми не трябва да се изхвърлят на нерегламентирани места

ВАЖНО: За операторите на промишлени източници на шум

Обява за обществен достъп до документацията по чл. 18, ал. 1, т. 1– 4 от Наредбата за ОВОС за инвестиционно предложение (ИП): „Открит добив на строителни материали (мрамори и доломити) от находище „Малкото меше”, в землището на с. Синитово, общ. Пазарджик, обл. Пазарджик с възложител: „Еко-Хидро-90” ООД

Важно: За операторите на средни горивни инсталации.

РИОСВ спира административното производство по ОВОС на инвестиционното предложение за добив и преработка на волфрамсъдържащи руди от находище „Грънчарица Център”

Относно реда за участие на неправителствена организация (НПО) в заседание на Екологичния експертен съвет (ЕЕС) към РИОСВ-Пазарджик, на което ще се разглежда ИП „Добив и преработване на волфрамсъдържащи руди от находище „Грънчарица Център”, находящо се на територията на общ. Велинград, област Пазарджик с възложител: „РЕСУРС-1“ АД

Провежда се консултация с обществеността по реда на чл. 25 от Наредбата за ОС pа одобрения доклад по ОСВ за ИП „Добив и преработка на волфрамсъдържащи руди от находище „Грънчарица Център”, находящо се на територията на общ. Велинград

Над 40 служители на Регионалната инспекция за опазване на околната среда и водите (РИОСВ) и Община Пазарджик проведоха акция за почистване от отпадъци на Парк „Писковец“. Събрани са 63 чувала с битови отпадъци и над 40 автомобилни гуми. Преобладават опаковките - пластмасови торбички, стъклени и пластмасови бутилки, кенчета, дрехи, строителни отпадъци и др. С извозването им до Регионалното депо се ангажира Община Пазарджик.

Акцията е част от инициатива на МОСВ, чиято цел е с личен пример хората, отговорни за опазването на околната среда, да насочат вниманието на обществото към негативните последици за природата и местата за отдих от човешката дейност.

РИОСВ-Пазарджик апелира – „Изхвърляйте отпадъците си само на определените за това места! Събирайте ги разделно! Отпадъците са ресурс! Неоползотворяването му ни струва скъпо!“

 

 

Галерия

Заради постъпили оплаквания на граждани за усетена миризма на дим и изгоряло в различни квартали на Пазарджик РИОСВ пояснява, че причина за това са пожари, възникнали в различни землища на областта през последните дни. Розата на ветровете може да причини пренос на дим и миризми на километри. Сезонът е пожароопасен. Повишените температури значително увеличават риска от възникване и бързо разпространение на пожари.

Нека бъдем по-отговорни към природата и човешкото здраве в ежеденевието си!

 

В Световния ден на околната среда 5-ти юни десетокласници от СУ“Св.св. Кирил и Методий“ в гр. Велинград представиха пред експерти на РИОСВ-Пазарджик, съученици и учители презентация на тема „Зелената енергия – предимства и недостатъци“. Ученици от V“а“ и X“б“ клас споделиха своя изследователски опит по поставения проблем чрез презентации, театрална драматизация на тема „Кралството на катаклизмите“ и постери. С факти „за“ и „против“ вятърната енергия и бума на фотоволтаичните паркове, които от една страна ни предоставят „зелена енергия“, а от друга завземат плодородни площи, учениците информираха присъстващите, че до 2030 г. сушата, увреждането на земята и опустиняването може да принудят 135 милиона души да мигрират, тъй като климатичната криза се влошава. Деградацията на земята застрашава човешките права на живот, здраве, храна, вода и здравословна околна среда. „От решенията и поведението на всички нас зависи това да не се случи и в България“ – беше изводът от всичко споделено и дискутирано по темата.

Зелени иновативни идеи под мотото "Бъди част от екопромяната" представиха пред гости, учители и съученици осмокласници от СУ“Нешо Бончев“ в гр. Панагюрище. Екипи от VIII „а“ клас предложиха идеи за ядливи бутилки, как да използваме Нептуновата трева, за ябълкова кожена тъкан, за добиване на питейна вода от мъгла и за електропроводимата хартия КОХПА. Това беше час на зелени идеи и час за бъдещи предприемачи.

За дългогодишното отношение на двете училища и включване в дейности, свързани с опазване на околната среда, РИОСВ-Пазарджик им подари преси за пластмасови бутилки.
Всички хора в момента са част от първото поколение, което става свидетел на опустошителните ефекти от влошаването на състоянието на околната среда и последното, което предприема мерки за противодействие и е на път да постигне глобалните цели по отношение на климата и биоразнообразието. Ние можем да бъдем поколението, което най-накрая ще сключи мир със земята. Ние можем да бъдем #GenerationRestoration.

Галерия

На 21 май се навършиха 32 години от създаването на мрежата от защитени зони „Натура 2000“ в Европейския съюз (ЕС) - най-амбициозната инициатива, която някога е предприемана за опазване на богатото природно наследство на Европа. Днес тя обхваща над 27 000 защитени зони в сухоземната и морската част на ЕС, които успешно допринасят за опазването на уникалното европейско природно наследство.

Регионална инспекция по околната среда и водите - Пазарджик отбеляза 32-та годишнина от създаването на мрежата Натура 2000 с образователни инициативи във Велинград и Панагюрище.

На 15-ти май в СУ „Св. св. Кирил и Методий“ в гр. Велинград експерт на РИОСВ откри и представи пътуващата фотографска изложба „Природа назаем“, посветена на 55-та годишнина от обявяването на резерват „Мантарица“. Изложбата, чийто фокус са красотата и биологичното разнообразие на резерват „Мантарица“ през четирите сезона предизвика много положителни емоции и интерес у подрастващите. Предстои представянето ѝ в други училища и учреждения в общината и областта.

На 21-ви май експерти на РИОСВ-Пазарджик и БДЗП–Пловдив се срещнаха със седмокласници в ОУ “Проф. Марин Дринов“, гр. Панагюрище. Учениците научиха подробности за биоразнообразието в защитени зони „Средна гора“ и „Попинци“, за основните заплахи за птиците в тях, а въпроси към експертите уточниха начина и методологията, по които се извършва преброяването на лястовичките, врабчетата и щъркелите. РИОСВ и БДЗП предоставиха на учениците и учителите информационни материали и магнитчета със защитени видове.

Пазарджишка област се отличава с богато биологично разнообразие. За опазването му на територията, контролирана от РИОСВ-Пазарджик са обявени 16 защитени зони от екологичната мрежа „Натура 2000“, като 7 от тях са защитени зони за опазване на дивите птици. Принципът за управление на екомрежата  е, че човек и природа работят най-добре в партньорство помежду си. Този принцип има много предимства, както за опазване на природата, така и за хората, които живеят и работят в селски райони. „Натура 2000“ на практика е техен съюзник, способстващ за запазване на икономическата жизнеспособност и социалната структура на много от селските райони.
 

Галерия
 

Най-късно до края на 2029 г. ще бъдат закрити всички складове, съхраняващи негодни и излезли от употреба пестициди и други препарати за растителна защита в териториалния обхват на РИОСВ-Пазарджик. Това стана ясно на среща днес в екоинспекцията, в която взеха участие представители на МОСВ, РИОСВ, на общините Стрелча, Велинград и Белово, собственици на действащи складове, земеделски производители от региона и наблюдател от офиса за икономическо сътрудничество към Швейцарското посолство.

Експерт на РИОСВ-Пазарджик изнесе презентация за целите на Швейцарско-българската програма за сътрудничество, свършеното до момента през първия етап на програмата и за мерките, които следва да се предприемат след почистване на складовете. От нея стана ясно, че в периода 2015 - 2019 г. в област Пазарджик са закрити 8 от 12-те склада, съхраняващи негодни и излезли от употреба препарати за растителна защита и за обезвреждане са предадени близо 43 тона. Предстои почистването и закриването на още 4 склада – по един в общините Пазарджик, Велинград, Белово и Стрелча с налични в тях около 22,5 тона препарати за растителна защита с изтекъл срок на годност. Участниците в срещата настояха за приоритезиране на складовете, защото не всички са с еднакъв риск като географско положение, близост до водно тяло, количество на съхраняваните препарати и охрана. От МОСВ поставиха акцент върху информираността на населението и предприемане на мерки за последващ контрол.  

Обезвреждането на препаратите за растителна защита с изтекъл срок на годност ще се извърши в специализирани инсталации извън територията на страната в рамките на Швейцарско-българската програма за сътрудничество. Дейностите по почистване на складовете ще се контролират от комисия, която ще включва представители на РИОСВ-Пазарджик, РЗИ, Пожарна безопасност, Общинска администрация, Областна администрация и собственици на складовете. Вторият етап на програмата ще стартира на 1 януари 2025 година.

прочетете по-старите новини