Добре дошли в новата страница на РИОСВ Пазарджик!
Регионалната инспекция по околната среда и водите – Пазарджик е административно териториално звено, пряко подчинено на Министерството на околната среда и водите.
Районът, който контролира съвпада с границите на Пазарджишка област. Намира се в централната част на Южна България и граничи със Софийска, Благоевградска, Смолянска и Пловдивска област. Разпростира се на 4458 кв.км., представляващи 4% от общата територия на страната. Повече от половината от тази територия (56,07%) е заета от горски площи, а 36% са земеделски земи. В административно отношение се състои от 12 общини. Районът е привлекателен за инвеститори в туризма, земеделието, добивната и преработвателна промишленост. В този смисъл той е отворен за всички и има перспективи да се превърне в съвременен европейски регион.
ОБЩЕСТВЕН ДОСТЪП ДО ИНФОРМАЦИЯ
ВКЛЮЧЕТЕ СЕ В КАМПАНИЯТА НА „ДА ИЗЧИСТИМ БЪЛГАРИЯ ЗАЕДНО“
Европейска седмица на мобилността – 16-22 септември (ЕСМ‘24)
ВАЖНО: Предстои национално преброяване на белия щъркел
Регламент на Националния ученически конкурс „Посланици на здравето“
Формуляр за кандидатстване „I фаза“
Формуляр за отчитане „II фаза“
ВАЖНО: Стартира Националната кампания „Чиста околна среда“ за 2024 година
ВАЖНО: ЗА ОПЕРАТОРИТЕ НА СРЕДНИ ГОРИВНИ ИНСТАЛАЦИИ (СГИ)
Информационната система за емисиите на серен диоксид, азотни оксиди, прах и въглероден оксид, изпускани във въздуха от средни горивни инсталации и интегрирания с нея публичен Регистър на средните горивни инсталации е достъпна на адрес: https://mcp.eea.government.bg
ВАЖНО: За операторите на Средни Горивни Инсталации (СГИ)
ВАЖНО: Работните листове за класификация на отпадъците по Приложение № 5 към чл.7, ал.1, т.1 от Наредба № 2 от 23.07.2014 г. за класификация на отпадъците (обн., ДВ, бр.66 от 08.08.2014г., изм. и доп., бр. 53 от 8.07.2022 г.) и уведомление за преустановяване образуването на отпадъка съгласно чл.7, ал.7 и чл. 21. ал.1 от същата Наредба се подават само чрез Националната информационна система "Отпадъци" (НИСО).
ВАЖНО: На вниманието на всички оператори на стационарно хладилно и климатично оборудване
ВАЖНО: До всички оператори, използващи флуорирани парникови газове и озоноразрушаващи вещества
ВАЖНО: Излезли от употреба гуми не трябва да се изхвърлят на нерегламентирани места
ВАЖНО: За операторите на промишлени източници на шум
Кампанията „Да изчистим България заедно“ е сред най-мащабните и ефективни доброволчески инициативи у нас с грижа за чистотата на природата и околната среда.
Предстоящото дванадесето издание е под надслов „Да преобърнем играта“ и ще се проведе на 14 септември 2024 г. /събота/, когато отново хиляди доброволци, много компании и организации от цялата страна ще се обединят в името на каузата за по-чиста България.
Тазгодишният фокус на традиционните акции за почистване е насочен върху едни от най-застрашените природни обекти – водните басейни.
В тази връзка ние, от РИОСВ-Пазарджик, призоваваме всички желаещи малки и големи природолюбители да се включат в кампанията и заедно на 14 септември да изчистим публични градски места, райони около реки, язовири и местни водоизточници.
Нека всички заедно бъдем добрия пример за нашите деца и обществото!
Над 40 служители на Регионалната инспекция за опазване на околната среда и водите (РИОСВ) и Община Пазарджик проведоха акция за почистване от отпадъци на Парк „Писковец“. Събрани са 63 чувала с битови отпадъци и над 40 автомобилни гуми. Преобладават опаковките - пластмасови торбички, стъклени и пластмасови бутилки, кенчета, дрехи, строителни отпадъци и др. С извозването им до Регионалното депо се ангажира Община Пазарджик.
Акцията е част от инициатива на МОСВ, чиято цел е с личен пример хората, отговорни за опазването на околната среда, да насочат вниманието на обществото към негативните последици за природата и местата за отдих от човешката дейност.
РИОСВ-Пазарджик апелира – „Изхвърляйте отпадъците си само на определените за това места! Събирайте ги разделно! Отпадъците са ресурс! Неоползотворяването му ни струва скъпо!“
Заради постъпили оплаквания на граждани за усетена миризма на дим и изгоряло в различни квартали на Пазарджик РИОСВ пояснява, че причина за това са пожари, възникнали в различни землища на областта през последните дни. Розата на ветровете може да причини пренос на дим и миризми на километри. Сезонът е пожароопасен. Повишените температури значително увеличават риска от възникване и бързо разпространение на пожари.
Нека бъдем по-отговорни към природата и човешкото здраве в ежеденевието си!
В Световния ден на околната среда 5-ти юни десетокласници от СУ“Св.св. Кирил и Методий“ в гр. Велинград представиха пред експерти на РИОСВ-Пазарджик, съученици и учители презентация на тема „Зелената енергия – предимства и недостатъци“. Ученици от V“а“ и X“б“ клас споделиха своя изследователски опит по поставения проблем чрез презентации, театрална драматизация на тема „Кралството на катаклизмите“ и постери. С факти „за“ и „против“ вятърната енергия и бума на фотоволтаичните паркове, които от една страна ни предоставят „зелена енергия“, а от друга завземат плодородни площи, учениците информираха присъстващите, че до 2030 г. сушата, увреждането на земята и опустиняването може да принудят 135 милиона души да мигрират, тъй като климатичната криза се влошава. Деградацията на земята застрашава човешките права на живот, здраве, храна, вода и здравословна околна среда. „От решенията и поведението на всички нас зависи това да не се случи и в България“ – беше изводът от всичко споделено и дискутирано по темата.
Зелени иновативни идеи под мотото "Бъди част от екопромяната" представиха пред гости, учители и съученици осмокласници от СУ“Нешо Бончев“ в гр. Панагюрище. Екипи от VIII „а“ клас предложиха идеи за ядливи бутилки, как да използваме Нептуновата трева, за ябълкова кожена тъкан, за добиване на питейна вода от мъгла и за електропроводимата хартия КОХПА. Това беше час на зелени идеи и час за бъдещи предприемачи.
За дългогодишното отношение на двете училища и включване в дейности, свързани с опазване на околната среда, РИОСВ-Пазарджик им подари преси за пластмасови бутилки.
Всички хора в момента са част от първото поколение, което става свидетел на опустошителните ефекти от влошаването на състоянието на околната среда и последното, което предприема мерки за противодействие и е на път да постигне глобалните цели по отношение на климата и биоразнообразието. Ние можем да бъдем поколението, което най-накрая ще сключи мир със земята. Ние можем да бъдем #GenerationRestoration.
Галерия
На 21 май се навършиха 32 години от създаването на мрежата от защитени зони „Натура 2000“ в Европейския съюз (ЕС) - най-амбициозната инициатива, която някога е предприемана за опазване на богатото природно наследство на Европа. Днес тя обхваща над 27 000 защитени зони в сухоземната и морската част на ЕС, които успешно допринасят за опазването на уникалното европейско природно наследство.
Регионална инспекция по околната среда и водите - Пазарджик отбеляза 32-та годишнина от създаването на мрежата Натура 2000 с образователни инициативи във Велинград и Панагюрище.
На 15-ти май в СУ „Св. св. Кирил и Методий“ в гр. Велинград експерт на РИОСВ откри и представи пътуващата фотографска изложба „Природа назаем“, посветена на 55-та годишнина от обявяването на резерват „Мантарица“. Изложбата, чийто фокус са красотата и биологичното разнообразие на резерват „Мантарица“ през четирите сезона предизвика много положителни емоции и интерес у подрастващите. Предстои представянето ѝ в други училища и учреждения в общината и областта.
На 21-ви май експерти на РИОСВ-Пазарджик и БДЗП–Пловдив се срещнаха със седмокласници в ОУ “Проф. Марин Дринов“, гр. Панагюрище. Учениците научиха подробности за биоразнообразието в защитени зони „Средна гора“ и „Попинци“, за основните заплахи за птиците в тях, а въпроси към експертите уточниха начина и методологията, по които се извършва преброяването на лястовичките, врабчетата и щъркелите. РИОСВ и БДЗП предоставиха на учениците и учителите информационни материали и магнитчета със защитени видове.
Пазарджишка област се отличава с богато биологично разнообразие. За опазването му на територията, контролирана от РИОСВ-Пазарджик са обявени 16 защитени зони от екологичната мрежа „Натура 2000“, като 7 от тях са защитени зони за опазване на дивите птици. Принципът за управление на екомрежата е, че човек и природа работят най-добре в партньорство помежду си. Този принцип има много предимства, както за опазване на природата, така и за хората, които живеят и работят в селски райони. „Натура 2000“ на практика е техен съюзник, способстващ за запазване на икономическата жизнеспособност и социалната структура на много от селските райони.