Добре дошли в новата страница на РИОСВ Пазарджик!





Регионалната инспекция по околната среда и водите – Пазарджик е административно териториално звено, пряко подчинено на Министерството на околната среда и водите.
Районът, който контролира съвпада с границите на Пазарджишка област. Намира се в централната част на Южна България и граничи със Софийска, Благоевградска, Смолянска и Пловдивска област. Разпростира се на 4458 кв.км., представляващи 4% от общата територия на страната. Повече от половината от тази територия (56,07%) е заета от горски площи, а 36% са земеделски земи. В административно отношение се състои от 12 общини. Районът е привлекателен за инвеститори в туризма, земеделието, добивната и преработвателна промишленост. В този смисъл той е отворен за всички и има перспективи да се превърне в съвременен европейски регион.
ОБЩЕСТВЕН ДОСТЪП ДО ИНФОРМАЦИЯ
ВАЖНО: ЗА ОПЕРАТОРИТЕ НА СРЕДНИ ГОРИВНИ ИНСТАЛАЦИИ (СГИ)
Информационната система за емисиите на серен диоксид, азотни оксиди, прах и въглероден оксид, изпускани във въздуха от средни горивни инсталации и интегрирания с нея публичен Регистър на средните горивни инсталации е достъпна на адрес: https://mcp.eea.government.bg
ВАЖНО: ЗА ОПЕРАТОРИТЕ НА СРЕДНИ ГОРИВНИ ИНСТАЛАЦИИ (СГИ)
Напомняме, че операторът/ите на съществуваща/и СГИ с номинална входяща мощност, по-голяма от 5 MW, е длъжен да я регистрира в регистъра по чл. 9г, ал. 2 от Закона за чистотата на атмосферния въздух до 1 януари 2024 г.
Съгласно чл. 2, ал. 3 от Наредбата за ограничаване на емисиите на определени замърсители, изпускани в атмосферата от средни горивни инсталации (СГИ) (Обн. ДВ, бр. 63 от 31.07.2018 г.), инсталациите попадащи в обхвата й следва да бъдат регистрирани по реда на чл. 9г, ал. 4 от Закона за чистотата на атмосферния въздух (ЗЧАВ), с изключение на инсталациите, за които е издадено комплексно разрешително (КР) по реда на глава седма от Закона за опазване на околната среда (ЗООС).
На основание § 25 от предходните и заключителните разпоредби към закона за изменение и допълнение на ЗООС (Обн. ДВ, бр. 12 от 2017 г.) операторът на съществуващи СГИ с номинална входяща мощност, по-голяма от 5 MW е длъжен да я регистрира в регистъра по чл. 9г, ал. 2 от ЗЧАВ до 1 януари 2024 г.
За вписване в регистъра и издаване на удостоверение за регистрация операторът на СГИ подава заявление по образец до директора на РИОСВ - Пазарджик. Към заявлението се прилагат:
1. Единен идентификационен код, а за чуждестранни лица – документ, издаден в съответствие с националното им законодателство, удостоверяващ правния им статус;
2. Информацията и документите по ал. 3, т. 1-8 и 13;
3. Документ за платена такса, когато плащането не е извършено по електронен път.
Съгласно чл. 17б, ал. 1 от Тарифата за таксите, които се събират в системата на министерството на околната среда и водите (Обн. ДВ, бр. 39 от 20.05.2011 г.) таксата е в размер 190 лв.
Банкова сметка:
ОББ АД – гр. Пазарджик, BIC код: UBBS BGSF, IBAN: BG33UBB80023106210003
Заявлението за регистрацията може да се изтегли от тук:
Заявление за регистрация по чл. 9г, ал. 4
ВАЖНО: На 24.02.2023г. влизат в сила изменения и допълнения на Наредба №1 от 17 февруари 2017г. за реда и начина за обучение и издаване на документи за правоспособност на лица, извършващи дейности с оборудване, съдържащо флуорсъдържащи парникови газове, както и за документирането и отчитането на емисиите на флуорсъдържащи парникови газове (наредбата), с които се осигурява техническа възможност за изпълнение на задължението на физически лица и юридически лица за подаване на годишни отчети, съгласно чл.31, чл.32, ал.1, чл.33, ал.1, чл.34 и чл.35, ал.1 от наредбата.
Към настоящия момент е налице обективна невъзможност да се изпълни срокът, заложен в разпоредбите, които уреждат създаването на информационната система по чл.17г, ал.1 от ЗЧАВ, чрез която ще се подават годишни отчети от посочените лица, съгласно чл.39, чл.39а, чл.39в и чл.39г, което налага уреждането на материята до създаването на информационната система и нейното технологично функциониране.
До осигуряване прилагането на изискванията за подаване на отчетите по електронен път посредством информационната система, отчетите ще продължат да се представят както и досега – на електронен носител (диск, флаш памет) на регионалните инспекции по околната среда и водите (РИОСВ), в срока по чл.39а, ал.2 от наредбата. Срокът за подаване на отчетите за периода от 01.01.2022 до 31.12.2022 година е 31.03.2023г.
ВАЖНО: Информация за операторите на инсталации с консумация на разтворители
ВАЖНО: Фирмите, които пускат на пазара или използват продукти от категориите: „Бои и лакове” и/или „Авторепаратурни продукти”, попадат в обхвата на Наредба за ограничаване емисиите на летливи органични съединения при употребата на органични разтворители в определени бои, лакове и авторепаратурни продукти (Наредбата) (Обн. ДВ, бр. 20 от 6.03.2007г., изм. и доп. ДВ, бр. 7 от 25.01.2022г.)
Съгласно изискванията на чл. 3, ал. 2 и чл. 7 и чл. 9 от Наредбата лицата, които пускат или използват продукти от категориите „Бои и лакове“ и/или „Автореапаратурни продукти“ имат задължение да представят информация в РИОСВ – Пазарджик, за количествата продукти за покрития, пуснати на пазара или употребени през предходната година по Приложение № 3 и Приложение № 6 най-късно до 31 март 2023г.. Информацията следва да бъде представена на хартиен носител (включително на електронен носител) или по електронен път при условията и по реда на Закона за електронния документ и електронните удостоверителни услуги и Закона за електронното управление, съгласно чл. 9а.
ВАЖНО: Работните листове за класификация на отпадъците по Приложение № 5 към чл.7, ал.1, т.1 от Наредба № 2 от 23.07.2014 г. за класификация на отпадъците (обн., ДВ, бр.66 от 08.08.2014г., изм. и доп., бр. 53 от 8.07.2022 г.) и уведомление за преустановяване образуването на отпадъка съгласно чл.7, ал.7 и чл. 21. ал.1 от същата Наредба се подават само чрез Националната информационна система "Отпадъци" (НИСО).
ВАЖНО: „Изготвянето и предоставянето на годишни отчети за дейностите по управление на отпадъците от 1 януари 2022 г., съгласно изискванията на Наредба № 1/2014 г.. за реда и образците, по които се предоставя информация за дейностите по отпадъците, както и реда за водене на публични регистри, се извършва чрез Националната информационна система "Отпадъци" (НИСО), поддържана от Изпълнителната агенция по околна среда.
Съгласно чл. 23, ал. 1 и ал. 4 от Наредба № 1, годишните отчети за предходната година се предоставят ежегодно до 10 март на текущата година, като в случай на необходимост от коригиране на информацията в тях се предоставят коригирани годишни отчети, в срок до 31 март на текущата година.
Във връзка с появили се в периода 8 - 10 март 2022 г. технически проблеми и временно прекъсване на интернет връзката в държавната администрация, Ви информираме, че с оглед осигуряване изпълнението на нормативното изискване за предоставяне на годишни отчети от задължените лица чрез НИСО, системата ще дава възможност за подаването им и в периода за подаване на коригиращи отчети, а именно до 31 март 2022 г."
ВАЖНО: На вниманието на всички оператори на стационарно хладилно и климатично оборудване
ВАЖНА ИНФОРМАЦИЯ:
В изпълнение на Заповед № РД-117 от 05.02.2021 г. на министъра на околната среда и водите, Изпълнителна агенция по околна среда (ИАОС), дава следните указания свързани с отчетността и предоставянето на информация, съгласно наредбите по чл. 13, ал. 1 и чл. 48, ал. 1 от ЗУО, която следва да се извършва чрез Национална информационна система за отпадъци (НИСО).
С цел запознаване на външните потребители с функционалностите и начина на работа с НИСО, в срок 31.03.2021 системата ще работи в режим на опитна експлоатация с възможност за подаване на реални данни. В този срок се допуска подаване на заявления, документи за утвърждаване на работни листа и водене и предоставяне на отчетност на хартиен носител.
От 01.04.2021 г. подаването на заявления, на документи за утвърждаване на работни листа и водене и предоставяне на отчетност ще се извършва само чрез НИСО.
Срокът за предоставяне на годишните отчети, чрез НИСО за отчетната 2020 г. се удължава до 30.04.2021 г.
Информацията от отчетните книги за месеците януари, февруари и март ще може да се въвежда в НИСО до 30.04.2021 г. Въвеждането в НИСО на водените на хартия отчетни книги за месеците януари, февруари и март ще предостави възможност на задължените лица да генерират автоматично данни в годишните си отчети за 2021 г.
За почече информация: отдел "Мониторинг на отпадъците", тел. 02 940 64 13; e-mail:wms@eea.government.bgе
ВАЖНО: До всички оператори, използващи флуорирани парникови газове и озоноразрушаващи вещества
ВАЖНО: РИОСВ-Пазарджик призовава гражданите да използват електронните услуги на администрацията
ВАЖНО: Излезли от употреба гуми не трябва да се изхвърлят на нерегламентирани места
ВАЖНО: За операторите на промишлени източници на шум
ВАЖНО: За операторите, притежатели на разрешително за заустване
Важно: За операторите на средни горивни инсталации.
Достъпен е публичният регистър за подаване на онлайн информация по ЗОПОЕЩ
Експерт на РИОСВ-Пазарджик разказа на деца от ДГ„Радост“ приказка за чудните возила по време на съвместно интерактивно занятие за отбелязване на „Европейска седмица на мобилността“, чиято тема тази година е „Пестене на енергия“. От нея децата от група „Звънче“ научиха, че с алтернативните средства за придвижване, каквито са велосипеда, скейборда, ролковите кънки пестим енергия и защо е за предпочитане да се движим в града пеша или с обществен транспорт, а не с автомобил - по-здравословно е, не се замърсява въздуха и намалява шума. Занятието продължи със сглобяване на електронни пъзели на различни превозни средства и любопитни факти от историята на балона, велосипеда, лодката и електромобила. В последното предизвикателство децата бяха и художници с рисунка на тема: „С моето семейство на разходка“. Те трябваше да нарисуват любимото си средство за придвижване до любимото си място за разходка. Награди от РИОСВ-Пазарджик спечелиха най-добрите художници на най-щадящите природата средства за придвижване – велосипед, скейборд, ролери, електромобил.
Кампанията „Европейска седмица на мобилността“ се стреми да увлече малки и големи в инициативи за постигане на устойчива градска мобилност, които водят до намаляване на замърсяването на въздуха, шумовото замърсяване, задръстванията, пътно-транспортните произшествия и здравословните проблеми.
Министерството на околната среда и водите чрез своите поделения на територията на цялата страна за поредна година се включва в ежегодно провежданата кампания на Европейската комисия „Европейска седмица на мобилността“ (ЕСМ).
Кампанията се стреми да насърчи участието на общините, училищата, неправителствените и бизнес организации, както и да увлече хората в инициативи за постигане на устойчива градска мобилност, които водят до намаляване на замърсяването на въздуха, шумовото замърсяване, задръстванията, пътно-транспортните произшествия и здравословните проблеми.
Темата на кампанията тази година е „Пестене на енергия“. Тя отразява целта на инициативата да се насочи вниманието на обществото към този особено важен проблем – намаляване на потреблението на енергия за градска мобилност:
• насърчаване на устойчивата мобилност;
• стимулиране на активния транспорт;
• създаване на приятни за живеене градове.
Общественият транспорт има огромен потенциал да помогне да се намали потреблението на енергия. Количеството енергия, която човек изразходва за изминаване на един километър с обществен транспорт, е много по-малко, отколкото при използване на личен автомобил.
Ежегодно организираните събития по повод Европейската седмица на мобилността имат широк отзвук сред обществото и спомагат за популяризиране на множеството ползи за околната среда и здравето на хората от воденето на активен начин на живот, придвижвайки се пеша, с велосипед или обществен транспорт.
Официален сайт на кампанията: https://mobilityweek.eu/
Над 20 служители на РИОСВ-Пазарджик, някои с децата си, станаха част от инициативата "Да изчистим България заедно" за единадесета поредна година. Акцията за почистване от отпадъци на района около почивната база на МОСВ в местността "Дъното" приключи със събрани над 200 кг. битови отпадъци, гуми и опаковки, които ще бъдат извозени регионалното депо.
Акции за почистване се провеждат във всички общини на област Пазарджик.
Експерти от РИОСВ-Пазарджик, Басейнова дирекция „Източнобеломорски район“ (БД ИБР) и Регионалната лаборатория към ИАОС извършиха днес провериха по сигнал от тел. 112 за мъртва риба в река Чепинска при с. Драгиново.
На 25 август е сформиран екип от експерти за щателно обследване на района. За инцидента са уведомени Районното управление на МВР във Велинград и общинската администрация.
При направения оглед по течението на р. Чепинска се установи наличие на екземпляри мъртва речна риба - мряна, кефал и др. Взети са водни проби за анализ по заявка на Басейнова дирекция "Източнобеломорски район". При обхода се установи заустване в р. Чепинска на отпадъчни води от комплекс "Амос" /плаж и ресторант/ в с. Драгиново. Замерените моментни показатели на повърхностните води - рН, разтворен кислород и електропроводимост не показват отклонения от нормативните изисквания. Дадено е предписание в едноседмичен срок собственикът на комплекса да представи в РИОСВ-Пазарджик разрешителните за дейността. Резултатите от водните проби, които ще станат ясни до дни, ще посочат източника на замърсяването.
Води се досъдебно производство срещу неизвестен извършител за криминален улов на риба.
С Решение №ПК-ОВОС-37-П/24.08.2023 г. директорът на РИОСВ-Пазарджик прекрати процедурата за „Добив и преработване на волфрамсъдържащи руди от находище „Грънчарица център“ в землището на с. Кръстава, общ. Велинград, обл. Пазарджик. Това е второ инвестиционно предложение, отправно до РИОСВ-Пазарджик от същия възложител и за същия предмет.
През 2017 г. директорът на РИОСВ-Пазарджик излезе с Решение, с което не одобрява осъществяването на инвестиционното предложение. Същото е подложено на съдебен контрол от страна на „Ресурс-1“АД. Както първоинстанционният, така и върховният административен съд оставиха в сила решението на директора на РИОСВ-Пазарджик.
През м. юли 2023 г. от същия възложител, за същия предмет и на същото основание, е подадено ново инвестиционно предложение. Две са основанията за недопустимост на новото инвестиционно намерение на „Ресурс-1“АД. То се явява недопустимо, когато има влязъл в сила административен акт със същия предмет и страни. РИОСВ-Пазарджик прекратява административното производство като недопустимо и на основание, чл. 2а, ал. 2 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка за въздействие върху околната среда (Наредба ОВОС). Със започване на процедура по откриване на производство за издаване на индивидуален административен акт, РИОСВ-Пазарджик изпрати искане за становище до „Национална електрическа компания“ АД, Басейнова дирекция „Западнобеломорски район“ и до Басейнова дирекция „Източнобеломорски район“, относно допустимостта на представеното инвестиционно предложение от „Ресурс-1“АД. В отговор, „НЕК“ АД изрази становище, че инвестиционното предложение е недопустимо спрямо съоръженията на събирателна деривация „Бистрица“ към язовир Батак, която се явява сервитутна зона, попадаща в находището, предмет на инвестиционното намерение. В нея се разрешава дейност само във връзка с поддържане и експлоатация, но не и проучване и добив на подземни богатства. В отговор, Басейнова дирекция “ИБР“ изрази становище, че така представеното инвестиционно предложение не съответства на разпоредбите на Закона за водите и подзаконовите нормативни актове, с оглед учредяването на санитарно-охранителни зони, в които се забранява извършване на всякакъв вид дейности, с изключение на дейностите, свързани с експлоатацията на водоизточниците.
Цитираните от „НЕК“АД и от Басейнова дирекция “ИБР“ становища са абсолютна предпоставка за недопустимост на инвестиционното предложение. Императивната правна норма на чл. 2 а, ал. 2 от Наредба ОВОС задължава административния орган да действа в условията на обвързана компетентност и да прекрати производството, когато недопустимостта се потвърди от съответен компетентен орган, каквито са горепосочените.
Непосредствено преди издаването на Решението на директора на РИОСВ-Пазарджик в инспекцията e входирано писмо от възложителя „Ресурс-1“АД, с което е направено искане за прекратяване на производството по тяхна инициатива. В него се посочва, че ще бъде внесено ново уведомление за инвестиционно предложение, което ще бъде съобразено с изискванията на Закона за водите и подзаконовите нормативни документи.
Решението за прекратяване може да бъде обжалвано в 14-дневен срок от съобщаването му.